آشنایی کامل با گیج فشار پکنز

قبل از این که بخواهیم با گیج فشار پکنز یا فشار سنج پکنز (Pakkens) بهتر است کمی با مفهوم فشار آشنا شویم. در این مقاله در ابتدا با مفهوم فشار و سپس با مانومتر پکنز ( Pakkens Pressure Gauge ) فشار در واقع نیروی است که به شکل عمود بر جسم وارد می شود. این نیرو جز دستگاه یکاهای SI نیز محسوب می شود. از طرفی دیگر نیوتون ثابت کرد که بر بدن انسان مانند هر جسم دیگری در این دنیا نیرو وارد می شود. این نیرو و فشار را معمولا به عنوان فشار مبنا محسوب می کنند.

نکته مهم در مسئله فشار این است که فشارها در جهت های مختلف همیشه با یک دیگر در حال تقابل هستند.یعنی وقتی به بدن انسان از بیرون فشار وارد می شود این فشار درونی بدن است که باعث می شود فشار بیرونی خنثی شود و عملا ما چیزی احساس نکنیم.اما همین میزان فشار وارد در کره ماه بسیار کم است. از این رو اگر یک انسان بدون لباس مخصوص به ماه برود در کسری از ثانیه فشار درونی او باعث منفجر شدن او می شود.

تمام مفاهیم انفجار و  جمع شوندگی نیز دقیقا بر اساس همین مفهوم فشار قرار گرفته است. به طور مثال وقتی گلوله ای شلیک می شود، در حقیقت باروت بعد از احتراق فشار بسیار بالایی تولید می کند و این فشار نیاز به فضای بیشتری دارد و همین موضوع باعث می شود مرمی یا همان گلوله به جلو شلیک شود. همین مسئله را در مورد بمب ها نیز شاهد هستیم. در واقع دانشمندان همواره دنبال این هستند که ترکیب و واکنش کدام ماده می تواند بیشترین فشار را تولید کند. این فشار تولید شده در مسائل مانند انرژِ، حرکت و … تاثیر گذار است. از این روست که تا امروز انرژی هسته اهمیت بالایی دارد. زیرا نسبت به ماده ای که مصرف می شود انرژی بسیار وحشتناکی تولید می شود و این یعنی می توان صرفه اقتصادی بسیاری برای تولید انرژی و سایر موارد داشت.

اما فشار کمیتی ساده برای سنجش نیست. یعنی نمی توان به راحتی و بدون وسیله این کمیت را اندازه گیری کرد. در واقع اولین اصل سنجش فشار این است که محیط آن بسته و محدود باشد. نمی توان فشار فضای گسترده ای را محاسبه کرد. دومین اصل نیز استفاده از فشار سنج های مختلف مانند گیج فشار پکنز می باشد.

آشنایی کامل با گیج فشار پکنز
آشنایی کامل با گیج فشار پکنز
آشنایی کامل با گیج فشار پکنز

چرا در صنعت به سنجش فشار نیاز است؟

فشار در واقع یک کمیت کنترل کننده می باشد. در کلام بهتر به واسطه فشار می توان سرعت و میزان واکنش ها را کنترل کرد. از این رو در صنعت برای کنترل واکنش های مورد نیاز از سنجش فشار استفاده می شود. این نیاز در زندگی روزمره ما نیز دیده می شود.

در صنعت به چند علت مهم از گیج فشار پکنز یا هر نوع فشارسنج دیگر استفاده می شود. مهم ترین علت را می توان حفظ امنیت آن محفظه یا محلول شیمیایی  یا هرچیز دیگری که به فشار ارتباط مستقیم دارد، دانست.

در کلام بهتر افزایش یا کاهش فشار نشان دهنده نوع عملکرد ماده موجود می باشد. یعنی بر اساس فشار می توان روند واکنش های شیمیایی را پیدا کنیم. همین موضوع باعث می شود وقتی فشار ماده ای تغییر کند نسبت به امنیت آن شک کنیم و در پی حل مشکل آن باشیم.

بنابراین عملا در هر جایی که فکرش را بکنید و در هر صنعتی که با یک ماده یا چند ماده خاص سروکار دارد ردپای فشار و فشارسنج نیز دیده می شود. یکی دیگر از استفاده های فشار سنج این است که برخی از این مواد مانند گاز طبیعی هیچ راه سنجش دیگری ندارند. چرا که گاز فرار و بی رنگ می باشد. از طرف دیگر این ماده یک ماده خطرناک محسوب می شود و در صورت بالا رفتن تراکم احتمال انفجار و آتش سوزی وجود دارد. از این رو در جای جای مسیر انتقال گاز و به خصوص نگهداری آن از گیج فشار پکنز یا انواع دیگر فشار سنج استفاده می شود. این اتفاق به  کارشناسان و کارکنان و حتی مصرف کنندگان قدرت کنترل بالایی می دهد. با استفاده از سایر سیستم های هشدار دهنده در کنار فشارسنج این عمل نگهدارنده تکمیل می شود.

چرا در صنعت به سنجش فشار نیاز است؟
چرا در صنعت به سنجش فشار نیاز است؟
چرا در صنعت به سنجش فشار نیاز است؟

اجزای تشکیل دهنده فشار سنج پکنز (Pakkens)

از نظر مکانیکی گیج فشار پکنز عقربه ای از دو بخش ثابت و متحرک ساخته می شود. مسلما می توان حدس زد که بخش ثابت مانومتر پکنز شامل نگهدارنده ها و نشانگرها می باشد و بخش متحرک شامل موارد مختلفی چون همان لوله توضیح داده شده و عقربه نشان گر را شامل می شود. اما بهتر است کمی بیشتر و جزئی تر با این اجزا آشنا شویم.

در بخش ثابت گیج فشار پکنز می توان موارد زیر را مشاهده کرد:

 1. بلوک گیرنده: این بخش ورودی لوله بوردون (همان لوله توضیح داده شده) را محکم نگه می دارد و صفحه شاسی را به انتهای آن محکم متصل می کند.
 2. صفحه شاسی: صفحه نمایش روی این بخش قرار می گیرد و بخش متحرک شاسی و نشانگر عقربه روی این بخش سوار می شود.
 3. صفحه شاسی ثانویه: بخش بیرونی محور را نگهداری می کند.
 4. بست هایی که باعث می شود بین شاسی و صفحه نشان دهنده فاصله باشد و به علت چسبندگی کار نمایش مختل نشود.

اما بخش های متحرک فشار سنج پکنز (Pakkens) سهم بیشتری را در ساخت و تولید آن دارد. این بخش ها عبارتند از:

 1. انتهای ثابت لوله بوردون: این بخش در واقع در ارتباط با لوله های ورودی می باشد. برای این که این بخش متحرک کنترل شود و نتیجه گیری دقیق تری داشته باشیم از بلوک های نگهداریه برای مهار این بخش استفاده می کنیم.
 2. انتهای متحرک لوله بوردون، این بخش آب بندی شده است.
 3. محورها و پایه های محوری
 4. رابط اتصال دهنده لوله بوردون به شاسی متحرک
 5. بازو یا همان LEVEL که در واقع نشان دهنده اندازه گیری می باشد.
 6. پین های محور
 7. قطاع های چرخنده
 8. محور سوزن نشانگر. این بخش در واقع منتقل کننده اصلی نیرو از لوله و شاسی به عقربه محسوب می شود.
 9. فنر نگهدارنده: این فنر در واقع یک نوع حفاظ و بخش امنیتی در گیج فشار پکنز محسوب می شود و البته این فنر باعث می شود که عقربه بدون دلیل حرکت نکند و تنها تحت فشار لوله حرکت کند.
اجزای تشکیل دهنده گیج فشار پکنز
اجزای تشکیل دهنده گیج فشار پکنز
اجزای تشکیل دهنده گیج فشار پکنز

نحوه کار مانومتر پکنز به بیان ساده تر

در بالا سعی شد به شکل فنی و تخصصی نحوه کار گیج فشار پکنز را مورد بررسی قرار دهیم. اما بیایید به نوعی دیگر با نحوه کار گیج فشار پکنز آشنا شویم.

احتمالا تا امروز تجربه باد کردن بادکنک را داشته باشید. هنگام ورود هوا و با افزایش فشار بادکنک، حجم بادکنک تغییر می کند. حال تصور کنید که دور بادکنک را با نخی بسته باشیم و این نخ بر اساس افزایش حجم آن درجه های مختلفی به خود بگیرد. بر اساس درجه نهایی شما می توانید فشار وارد شده به پوسته بادکنک را محاسبه کنید.

به نوعی شبیه به این اتفاق در مانومتر پکنز رخ می دهد. مغز اصلی این فشارسنج در واقع یک لوله نازک و تقریبا منعطف می باشد. انتهای این لوله مانند انتهای بادکنک بسته است. بنابراین هرچه در آن فشار بالاتر برود میزان باد شدگی و تغییر حجم آن نیز بیشتر می شود. حال لوله به میزانی که باد می شود می تواند شاسی متحرک را تحریک کند و این شاسی عقربه را به حرکت در می آورد. نوع لوله مصرفی و توانایی باد شوندگی آن می تواند مشخص کند که فشار سنج پکنز (Pakkens) تا چه اندازه تحمل فشار دارد. البته این موضوع را دقت داشته باشید همانطور که وزنه هایی که توانایی تحمل تناژهای بالا را دارند دقت بالاتر از چند صد کیلو دارند، در مانومتر پکنز نیز هرچه توانایی تحمل فشار افزایش پیدا می کند در حقیقت دقت آن کمتر می شود. زیرا برای بالا بردن دقت باید لوله به کوچکترین فشارها واکنش نشان دهند و این باعث می شود در فشار نسبتا بالا سریع لوله منفجر شود و از کار بیفتد.

این روند و این نوع طراحی را برای اولین بار آقای بوردون انجام داد. از این رو نام این لوله را به افتخار این طراحی ساده اما کاربردی لوله بوردون گذاشتند. این لوله از جنس های مختلف ساخته می شود که معمولا در بازار از جنس های آلیاژ برنج، برنز و مس بیشتر استفاده می شود. این آلیاژ ها هم ضد زنگ می باشند و هم انعطاف خوبی دارند و در عین حال مقاومت نسبی خوبی نیز می توانند داشته باشند. از این رو به نظر می تواند انتخاب مناسبی برای ما محسوب شود. بنابراین عملا در بازار به این نوع فشار سنج ها گیج فشار برنجی پکنز و گیج فشار استیل پکنز می گویند.

نحوه کار گیج فشار پکنز به بیان ساده تر
نحوه کار گیج فشار پکنز به بیان ساده تر
نحوه کار گیج فشار پکنز به بیان ساده تر

انواع گیج فشار پکنز در بازار

بنابراین عملا می توان حدس زد بر اساس نوع سازوکار استفاده شده در گیج فشار پکنز می توان انواع مختلفی بر اساس نیاز کاربر از آن در بازار وجود داشته باشد. به جز این نوع ماده ای که کاربر می خواهد آن را اندازه گیری کند نیز می تواند تاثیر گذار باشد. اما مسئله مهم همان سازوکار می باشد که باعث تقسیم بندی انواع مانومتر پکنز شده است. این دسته بندی عبارتند از:

 • گیج فشار عقربه ای
 • گیج فشار تست
 • گیج فشار روغنی
 • گیج فشار تفاضلی
 • گیج فشار خلا
 • گیج فشار دیافراگمی
 • گیج فشار اکسیژن
 • گیج فشار آب
 • گیج فشار گاز
 • گیج فشار استیل
 • گیج فشار برنج

همانطور که می  بینید در این نوع تقسیم بندی ها هم سازوکار مهم است، هم نوع ماده اندازه گیری و همجنس گیج فشار پکنز تاثیر گذار می باشد. البته از نظر قرارگیری رزوه می توان گفت که گیج فشار پکنز به دو صورت ساخته می شوند. گیج فشار پکنز روزه از پشت یا تابلویی و فشار سنج پکنز (Pakkens) رزوه از پایین. کاملا مشخص است که نوع اتصال به محفظه در اینجا مطرح می باشد. گیج فشار پکنزی که به شکل عقربه ای در بازار می بینیم شامل مانومتر پکنز های مثبتی است که از نوع روغنی یا خشک ساخته شده است.  گیج های فشار تفاضلی نیز بیشتر برای محفظه های وکیوم کاربرد دارد. این نوع گیج ها برای مشخص شدن درصد تغییرات بسیار عالی و مناسب هستند.

انواع گیج فشار پکنز در بازار
انواع گیج فشار پکنز در بازار
انواع گیج فشار پکنز در بازار

انتخاب و خرید انواع گیج فشار پکنز

جهت خرید انواع گیج فشار پکنز استیل و برنجی آب با ما تماس بگیرید

در خرید گیج فشار پکنز به چه مواردی باید دقت کرد

اما مسئله خرید مساله ساده ای نمی باشد. در انتخاب و خرید هر محصولی باید حساسیت های خاصی را در نظر بگیریم. این حساسیت ها به دو گروه عمومی و اختصاصی تقسیم می شود. هنگام خرید هر چیزی دوست داریم قیمت مناسب در برابر کیفیت خوب داشته باشیم.

از نظر اختصاصی هر محصول کیفیت می تواند تعریفی متفاوت به خود بگیرد. مهمترین تفاوتی که هر محصول با محصول دیگر در کیفیت دارد نوع کارایی محصول است. خیلی ساده انتظاری که از گیج فشار پکنز دارید را نمی توانید از محصولی دیگری داشته باشید. اما هنگام خرید فشار سنج پکنز (Pakkens) به چه چیزهایی باید توجه کرد؟

همانطور که در قسمت قبلی گفتیم گیج فشار به چند نوع مختلف تقسیم بندی می شوند. بنابراین عملا تولید کننده به این موضوع فکر کرده است که کاربران بتوانند بر اساس نوع نیاز خودشان فشارسنج مورد نظر را پیدا کنند. این یعنی این که عملا کیفیت اصلی محصول را خود شما و نیاز شما تعیین می کنند. شما باید بتوانید نیاز خودتان را درست تشخیص دهید و آن را در جهت درست قرار دهید. یادتان باشد نوع و جنس لوله و سایر ویژگی های مانومتر پکنز به این نیاز بستگی دارد.

مثلا اگر گیج فشار پکنز که مخصوص اندازه گیری گازها را به محفظه آب متصل کنید احتمالا زود دچار مشکلات خاصی شوید و فشار سنج عمر چندانی نداشته باشد. مورد دیگر این است که به توانایی حداکثر فشار توجه داشته باشید. فشار می تواند هر چیزی را خراب کند و این ربطی به کیفیت محصول ندارد. در صورتی که فشار محاسبه شده خارج از تحمل مانومتر پکنز باشد در واقع باید قید استفاده از آن را بزنید و سراغ نوعی دیگر از آن بروید.

در نهایت می توان گفت که مهمترین عاملی که مشخص می کند کدام نوع فشار سنج پکنز (Pakkens) برای شما مناسب است نوع کارهایی است که از آن انتظار دارید. به طور مثال شما به دنبال گرفتن فشار یک محفظه وکیوم به شکل تفاضلی هستید. در این جا دیگر فشارسنج های معمولی عقربه ای نمی تواند مشکل شما را حل کند. شما باید از فشارسنج های تفاضلی در این جا استفاده کنید.

در خرید گیج فشار پکنز به چه مواردی باید دقت کرد
در خرید گیج فشار پکنز به چه مواردی باید دقت کرد
در خرید گیج فشار پکنز به چه مواردی باید دقت کرد

پکنز به چه معنی است؟

احتمالا شاید تا اینجا هنوز نتوانسته باشید با این نام کنار آمده باشید و اگر اهل دنیای صنعت نباشید این نام به گوش شما نا آشنا می باشد. پکنز در واقع یک شرکت تولیدی ترکیه ای می باشد که در ساخت محصولات اندازه گیری و ابزار دقیق در دنیا شهره خاصی دارد.

همانطور که برخی از محصولات به نام برند تولید کننده خودشان معروف شده اند، مانند دستگاه کپی زیراکس، این نوع فشار سنج ها نیز به نام این برند خورده اند و در تمام دنیا با نام گیج فشار پکنز شناخته می شوند.

پکنز در تمام دنیا توانست بازار خوبی برای خود دست و پا کند و نمایندگی های فعالی داشته باشد. خوشبختانه ترکیه کشور همسایه ایران می باشد. از این رو می توان انتظار داشت در ایران محصولات این گروه صنعتی نیز حضور داشته باشد. در کلام بهتر در ایران نیز نمایندگی های بسیار و فعالی از طرف شرکت پکنز مشغول به کار هستند.

اما نکته جالب توجه در مورد این شرکت این است که پکنز را در ابتدا مجموعه ای از کارگران پایه گذاری کرده اند که در گذشته در کشورهای اروپایی مشغول به کارگری در کارخانه های معروف صنعتی بوده اند. یعنی آن ها با دل و جان با این دستگاه ها در ارتباط بودند و می دانستند چه چیزی را چگونه قرار است بسازند. همین اتفاق باعث شد تا محصولی عالی و با کیفیت به دنیا معرفی شود و تا به امروز بازار خوبی را برای خود حفظ کند.

البته به این نکته دقت کنید. هرچه در دنیا نامی داشته باشد، چینی ها یک کپی از آن خواهند ساخت. در مورد مانومتر پکنز و سایر محصولات این برند نیز همچنین اتفاقی افتاده است. امروزه در بازارهای ایرانی و حتی در برخی از فروشگاه هایی که نام نمایندگی پکنز را با خود حمل می کنند می توان نمونه های بسیاری از این کپی ها پیدا کرد. یک مصرف کننده به واقع نمی تواند به راحتی تشخیص دهد که این محصول چینی است و یا از شرکت پکنز خارج شده است. از این رو در اینگونه می واقع تنها می توان از مفهوم اعتماد به فروشنده استفاده کرد و امیدوار بود که محصول اصل باشد!

پکنز به چه معنی است؟
پکنز به چه معنی است؟
پکنز به چه معنی است؟

آنچه بر ما گذشت

در این مقاله ما سعی داشتیم به زبان ساده و تخصصی به معرفی محصول مهمی از شرکت پکنز بپردازیم. در این مسیر ابتدا با مفهوم فشار آشنا شدیم. دانستیم فشار عاملی مهم است که می تواند نقش کنترلی برای ما داشته باشد. زیرا بر اساس تنظیم فشار می توانیم سرعت واکنش و حتی نحوه آن را کنترل کنیم.

بعد از آن سراغ اندازه گیری فشار و اهمیت آن رفتیم. در این اندازه گیری مشخص شد که می توان از مایع یا ماده ای دیگر استفاده کرد. با این استدلال سراغ تشریح اجزا داخلی گیج فشار پکنز رفتیم و دانستیم این خود ماده اندازه گیری شونده است که نقش نمایش دهنده را بازی می کند و هیچ واسطی در این بین وجود ندارد. سپس برای مشخص شدن و درک بیشتر کارایی این فشار سنج ها سعی کردیم نحوه کار لوله بوردون را با مثالی توضیح دهیم و دانستیم این لوله کارایی بسیار ساده اما مهمی می تواند در صنعت داشته باشد.

وقتی توانستیم با کارایی محصول به طور کامل آشنا شویم یادآوری کردیم که بیش از یک نوع مانومتر پکنز در بازار وجود دارد و این تنوع محصولات عمدتا به خاطر سه دلیل کارایی، نوع سازوکار و جنس بدنه می باشد. البته به هر دلیلی هنوز نوع عقربه ای ساده و روغنی این محصول هنوز از محبوبیت خوبی در دنیا برخوردار است.

در انتها نیز سعی شد به عنوان یک خریدار با این محصول کنار بیاییم و نکات مهم در انتخاب آن را بشناسیم. مهمترین و اصلی ترین نکته در انتخاب و استفاده از فشار سنج پکنز (Pakkens) نوع کارایی و نیاز ما بود. در کلام بهتر هر نوع از این فشار سنج ها برای کاری مشخص و ماده ای مشخص طراحی و ساخته شده اند. حال اگر بخواهیم بدون توجه به این موضوعات از گیج فشار پکنز استفاده کنیم، احتمالا باید منتظر نتیجه مطلوبی نباشیم و شاید از انتخاب خود نیز پشیمان شویم البته نوع کارایی در  قیمت  فروش گیج فشار پکنز نیز تاثیر مستقیم دارد.

آنچه بر ما گذشت
آنچه بر ما گذشت
آنچه بر ما گذشت

اشتراک مقاله در شبکه های اجتماعی