فلومتر ورتکس | Vortex Flow Meter | دبی سنج گردابی

آشنایی با فلومتر؛ پیش زمینه ای برای آشنایی با فلومتر ورتکس

شاید بهتر باشد که به منظور آشنایی بیشتر با فلومتر ورتکس یا فلومتر جریان هوا (دبی سنج گردابی) ابتدا با مفهوم فلومتر آشنا شوید. اندازه ­گیری جریان سیالات در دنیای امروز به یکی از مهم­ترین و کاربردی­ترین پارامترهای اندازه­گیری در صنایع گوناگون تبدیل شده است. از همین رو این موضوع بسیار حائز اهمیت بوده و بحث درباره آن جایز می باشد.

جالب است بدانید که بسیاری از کارشناسان بر این باورند که پس از اندازه­گیری دما، اندازه­گیری فلو یا جریان سیال مهم­ترین کمیت اندازه­گیری در صنایع گوناگون می­باشد. اهمیت اندازه گیری این کمیت در عین تنوع فرآیند صنایع گوناگون موجب پیدایش روش های متنوعی به منظور اندازه گیری جریان سیال در طول زمان شده است.

حال شاید این سوال ذهنتان را به خود درگیر کرده باشد که فلومتر مناسب به منظور استفاده در صنایع مختلف چگونه انتخاب می شود؟

جالب و در عین حال لازم است بدانید که انتخاب یک فلومتر مناسب تابع شرایط زیادی است. به منظور انتخاب فلومتر مناسب برای هر کاربرد نیاز به دانشی کلی نسبت به روش های گوناگون فلومتری دارید. این در حالی است که برای این کار باید اطلاع دقیقی از دقت، قیمت تمام شده، هزینه های تعمیرات و کالیبراسیون، عملکرد فلومتر با شرایط پروسه تولید و… نیز داشته باشید.

حال که با مفهوم فلومتر یک آشنایی کلی پیدا کردید، در ادامه به معرفی فلومتر ورتکس خواهیم پرداخت.

آشنایی با فلومتر؛ پیش زمینه ای برای آشنایی با فلومتر ورتکس
آشنایی با فلومتر؛ پیش زمینه ای برای آشنایی با فلومتر ورتکس
آشنایی با فلومتر؛ پیش زمینه ای برای آشنایی با فلومتر ورتکس

آشنایی با فلومتر ورتکس

مبنای عملکرد فلومتر ورتکس پدیده ای در دینامیک سیالات می باشد. این پدیده نخستین بار توسط دانشمندی به نام Theodor von karman کشف شد. فلومتر ورتکس بر پایه ساز و کاری بر اساس اندازه گیری نوسانات پدید آمده در پشت یک مانع سیال عمل می کند. گفتنی است که فلومتر ورتکس را با هدف سنجش میزان جریان سیالاتی همچون مایعات، گازها و بخار در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می دهند.

فلومتر ورتکس که در صنایع مختلف از آن تحت عنوان vortex flow meter نیز یاد می شود، غالبا در صنایع شیمیایی و پتروشیمی کارایی دارد. از دیگر زمینه هایی که به کارگیری فلومتر ورتکس در آن ها رواج دارد، می توان به زمینه تولید و تهیه برق، سیالاتی همچون بخار اشباع، بخار خیلی داغ، هوای فشرده شده، گازهای دو فازی، نیتروژن، گاز دودکش، دی اکسید کربن یا همان CO2، آب دمینرال، روغن انتقال حرارت، حلال ها، آب تغذیه بویلر و… اشاره نمود.

جالب و در عین حال لازم است بدانید که اندازه گیری جریان سیال در دبی سنج گردابی به شکل حجمی صورت می پذیرد. حال شاید از خودتان بپرسید که در این میان تکلیف اندازه گیری های جرمی چه می شود؟

در صورتی که اندازه گیری های جرمی نظیر بخار مد نظر باشد، به منظور استفاده از فلومتر جریان هوا لازم است با به کارگیری ترانسمیتر فشار جداگانه و نیز سنسور دما و در نهایت متصل نمودن این دو به فلو کامپیوتر نسبت به محاسبه جرم عبوری یا مقدار انرژی جا به جا شده اقدام نمود.

آشنایی با فلومتر ورتکس
آشنایی با فلومتر ورتکس
آشنایی با فلومتر ورتکس

تکنیک های اندازه گیری فلو با استفاده از فلومتر ورتکس

شایان ذکر است که به منظور استفاده از فلومتر ورتکس برای اندازه گیری فلو سیالات تکنیک های گوناگونی وجود دارد. از همین رو بر آن شدیم که در ادامه به معرفی مختصری از رایج ترین تکنیک های موجود در این زمینه بپردازیم.

 • اندازه گیری جریان به روش جا به جایی مثبت یا به عبارت دیگر positive displacement
 • اندازه گیری جریان به روش اوریفیس پلیت یا به عبارت دیگر orifice plate
 • اندازه گیری جریان به روش توربینی یا به عبارت دیگر turbine
 • اندازه گیری جریان به روش روتامتری یا به عبارت دیگر variable area
 • اندازه گیری جریان به روش آلتراسونیک با پدیده دوپلر یا به عبارت دیگر Ultrasonic: Doppler
 • اندازه گیری جریان آلتراسونیک به روش زمان انتقال و…
 • اندازه گیری جریان به روش ونتوری یا به عبارت دیگر orifice plate
 • اندازه گیری جریان به روش مغناطیسی یا به عبارت دیگر magnetic
 • اندازه گیری جریان به روش ورتکس یا به عبارت دیگر vortex shedder
 • اندازه گیری جریان به روش روتامتر یا به عبارت دیگر variable area rotameter
 • اندازه گیری جریان به روش فلومتر مخصوص کانال های باز یا به عبارت دیگر weir flume open channel
 • اندازه گیری جریان به روش کوریالیس یا به عبارت دیگر coriolis
 • اندازه گیری جریان به روش گرمایی یا به عبارت دیگر thermal
 • اندازه گیری جریان به روش پیتوت یا به عبارت دیگر pitot tube
تکنیک های اندازه گیری فلو با استفاده از فلومتر ورتکس
تکنیک های اندازه گیری فلو با استفاده از فلومتر ورتکس
تکنیک های اندازه گیری فلو با استفاده از فلومتر ورتکس

فلومتر ورتکس؛ فلومتری مورد توجه شرکت های معروف

فلومتر ورتکس که آن را با نام فلومتر گردابی نیز می شناسید، امروزه توسط شرکت های صاحب نام زیادی تولید شده و به بازار مصرف عرضه می گردند. اصلی ترین دلیل ارائه این نوع فلومتر توسط شرکت های بزرگ و معتبر سبک خاص و منحصر به فردی است که این دسته از فلومترها در زمینه اندازه گیری شدت جریان سیالات گوناگون ارائه می کنند.

همان گونه که پیش تر نیز اشاره شد، روش اندازه گیری جریان سیالات با استفاده از فلومتر ورتکس بسیار ساده و منحصر به فرد می باشد. همین امر موجب شده است که نتیجه به دست آمده نیز دارای دقت چشمگیری باشد. همچنین به کارگیری این روش های ساده زمینه ای را فراهم می سازند که امکان اندازه گیری همزمان چند فاکتور وجود داشته باشد.

تا بدین جا آموختیم که دبی سنج گردابی نوعی فلومتر خاص است که آن را در زمینه اندازه گیری شدت جریان سیالات مورد استفاده قرار می دهند. این دستگاه بر پایه روش های مکانیکی عمل کرده و نهایتا نتایج حاصل از کار را به داده های قابل اندازه گیری تبدیل می کند. همان گونه که قبل تر نیز گفتیم، روش مکانیکی ای که در اندازه گیری جریان سیالات با استفاده از Vortex Flow Meter مورد استفاده قرار می گیرد، نخستین بار توسط دانشمندی آلمانی طراحی شده و پس از آن پیاده سازی شد.

Theodore von karman عقیده داشت که قراردهی جسمی فیزیکی در مسیر سیال زمینه تغییر وضعیت آن را فراهم می سازد. به گفته او این تغییر وضعیت معیار بسیار مناسبی از شدت جریان حجمی سیال مورد نظر می باشد و می توان آن را در صنایع گوناگون به کار گرفت. تئوری اعلام شده توسط این دانشمند آلمانی موجب شد که روش های گوناگونی به منظور ساخت فلومتر جریان هوا مورد آزمایش قرار بگیرد. نکته مشترک میان تمام این روش ها قرار دادن یک جسم مکانیکی در قالب یک شیر در مسیر عبور سیال بود.

سر انجام پس از تلاش های بسیار فلومتری طراحی شد که قادر بود تغییر وضعیت سیال پس از برخورد با جسم مکانیک قرار گرفته در مسیر را اندازه گیری نموده و نتایج حاصل را به عنوان شدت جریان سیال در اختیار قرار دهد و این آغازی بود برای به کارگیری جریان سنج ورتکس در صنایع مختلف!

فلومتر ورتکس؛ فلومتری مورد توجه شرکت های معروف
فلومتر ورتکس؛ فلومتری مورد توجه شرکت های معروف
فلومتر ورتکس؛ فلومتری مورد توجه شرکت های معروف

چگونگی عملکرد دبی سنج گردابی

به منظور درک نحوه عملکرد دبی سنج ورتکس کافی است یک جسم خاص را به طور ثابت در مسیر عبور جریان آب مستقر کنید. بدون شک آب پس از رسیدن به این مانع با آن برخورد نموده و برای رد شدن از آن مجبور است به کناره های جسم پناه ببرد. این موضوع در نهایت تلاطم و تغییر وضعیت آب را به دنبال خواهد داشت.

قسمت دیگری که در ساختار فلومتر ورتکس تعبیه شده است، حسگر مکانیکی نام دارد که مقداری عقب تر از موانع فیزیکی استقرار یافته است. همان گونه که اشاره کردیم، برخورد سیال با جسم فیزیکی موجب ایجاد تلاطم می شود. این تلاطم نیز باعث حرکت مکانیکی حسگر که به یک مبدل متصل است، می گردد.

در صورتی که سیال مورد نظر عبور نکند، حسگر مکانیکی در وضعیت ثابتی به سر برده و در نتیجه نمایشگر دستگاه عدد صفر را به عنوان جریان سیال نمایش می دهد. اما هنگامی که سیال شروع به جریان یافتن و حرکت کردن می کند، حرکت آن موجب حرکت حسگر مکانیکی می گردد. این حرکت صورت گرفته از جانب حسگر مکانیکی به وسیله مبدل تبدیل به داده های دیجیتال تبدیل شده و یا موجب حرکت عقربه های مکانیکی دستگاه می شود که نشان دهنده شدت جریان سیال عبوری می باشد.

حساسیت ویژه این دستگاه ها موجب شده است که حسگر مکانیکی مورد استفاده در ساخت آن ها حسگری خاص و منحصر به فرد باشد که نتایج به دست آمده از آن بسیار دقیق است. گفتنی است که به منظور دستیابی به این دقت بالا طراحی و محاسبات دقیق صنعتی قابل توجهی در فلومتر جریان هوا صورت پذیرفته است.

چگونگی عملکرد فلومتر ورتکس
چگونگی عملکرد فلومتر ورتکس
چگونگی عملکرد فلومتر ورتکس

کاربردهای فلومتر ورتکس

همان گونه که تا بدین جا متوجه شدید، فلومتر ورتکس یکی از بهترین و دقیق ترین ابزارهای موجود به منظور اندازه گیری شدت جریان سیالات می باشد. ساز و کار ساده این نوع فلومتر به گونه ای است که می توان آن را به راحتی در حوزه ها و صنایع مختلف مورد استفاده قرار داد.

ابزار فوق الذکر یکی از کاربردی ترین و مهم ترین تجهیزات ابزار دقیقی است که در حوزه پالایشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد. اصلی ترین وظیفه دبی سنج گردابی در زمینه پالایشگاهی کنترل جریان ورودی و خروجی یک سیستم می باشد.  البته لازم به ذکر است که می توان این دستگاه ها را در سیستم های نقل و انتقال آب در فاضلاب و نیز سیستم انتقال نفت و فرآورده های نفتی در پالایشگاه مورد استفاده قرار داد.

جالب است بدانید که کارخانه های تولید کننده آب میوه و خوراکی های مایع و نیز کارگاه های تولید کننده پودر از مهم ترین استفاده کنندگان فلومتر جریان هوا در زمینه کاری خود هستند.

کاربردهای فلومتر ورتکس
کاربردهای فلومتر ورتکس
کاربردهای فلومتر ورتکس

انتخاب و خرید انواع فلومتر ورتکس Endress

جهت خرید انواع دبی سنج گردابی Endress با ما تماس بگیرید

قابلیت های جالب و منحصر به فرد فلومتر ورتکس

بدون شک تا به این جا فهمیده اید که اکثر قسمت های تشکیل دهنده فلومتر ورتکس با سیال در ارتباط می باشند. از همین رو امکان تغییرات قابل توجهی در ساختار این دستگاه فراهم شده است. اعمال این تغییرات قادر است فلومتر مورد نظر را به دستگاهی بسیار کاربردی و دارای قابلیت های خاص تبدیل سازد.

یکی از مهم ترین تغییرات صورت گرفته در این زمینه مستقر ساختن سنسور دما و حرارت بر روی حسگر مکانیکی می باشد. با این کار هنگام عبور سیال از لوله یا محل مورد نظر در گام نخست شدت جریان و یا به عبارت دیگر فلو آن اندازه گیری می گردد. اما کار به همین جا منتهی نشده و قابلیت اندازه گیری دمای سیال و قرار دادن آن در کنار دیگر مولفه های قابل اندازه گیری همچون گرانروی و شدت جریان عبوری زمینه ای را محیا می سازد که مهندسان امکان محاسبه میزان انرژی ذخیره شده در سیال را داشته باشند.

قابلیت های جالب و منحصر به فرد فلومتر ورتکس
قابلیت های جالب و منحصر به فرد فلومتر ورتکس
قابلیت های جالب و منحصر به فرد فلومتر ورتکس

راهنمای خرید دبی سنج ورتکس

گفتنی است که علاوه بر تغییراتی که در طراحی دبی سنج ورتکس صورت می پذیرد، موارد دیگری نیز وجود دارند که می توانند دست به دست هم داده و خرید این وسیله کاربردی را تحت تاثیر مثبت یا منفی خود قرار دهند. در هر صورت باید پذیرای این واقعیت باشید که کیفیت محصولات هر برند با سایر برندهای فعال در بازار فرق داشته و این موضوع می تواند شدیدا بر انتخاب شما اثرگذار باشد. البته این ها تنها موارد عمومی و رایجی هستند که در حین خرید فلومتر ورتکس با آن ها مواجه می شوید.

در این میان موارد تخصصی تری نیز وجود دارند که می توانند تاثیر بسیار به سزایی بر انتخاب و خرید دستگاه مورد نظر داشته و حتی در بعضی مواقع باعث تغییر گزینه انتخابی شما شوند. از جمله مهم ترین این عوامل می توان به نوع سیال، شدت خورندگی و شدت جریان سیال عبوری از محل اندازه گیری اشاره نمود.

قیمت فلومتر ورتکس یکی دیگر از مهم ترین معیارهای اثرگذار بر انتخاب نهایی این دستگاه کاربردی می باشد. جالب و در عین حال لازم است بدانید که موارد مختلفی وجود دارند که قیمت این دستگاه ها را تحت تاثیر قرار می دهند. از جمله اثرگذارترین این موارد می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

 • نمایشگر مورد استفاده در ساختار فلومتر مورد نظر
 • برند تولید کننده دبی سنج ورتکس مورد نظر
 • ظرفیت دستگاه به منظور اندازه گیری حجم سیال عبوری
 • شرایط واردات محصول مورد نظر
 • تغییرات نرخ ارز در زمان خرید

قیمت دبی سنج گردابی برای آن دسته از افرادی که با محدودیت های قابل توجهی در تامین بودجه مورد نظر مواجه هستند، بسیار حائز اهمیت می باشد. حتی گاهی این موضوع به عنوان یک اولویت مطرح شده و افراد خرید یک دستگاه ارزان به ازای پرداخت هزینه کم را به خرید دستگاهی با قابلیت های منحصر به فرد و در عین حال گران ترجیح می دهند.

در نهایت افرادی که قصد خرید فلومتر جریان هوا دارند، می توانند پس از تعیین معیارها و نیازهای خود و نیز میزان بودجه در دسترس نسبت به خرید فلومتر مناسب اقدام نمایند.

راهنمای خرید دبی سنج ورتکس
راهنمای خرید دبی سنج ورتکس
راهنمای خرید دبی سنج ورتکس

مشخصات ورتکس

از جمله مهم ترین مشخصات سیال که همواره باید مد نظر قرار بگیرد، می توان به دامنه فشار عملیاتی و دامنه دمای محیط اشاره نمود. حال شاید این سوال ذهنتان را به خود درگیر کرده باشد که منظور از این دو اصطلاح چیست؟

حداکثر فشار سیال فرآیند که دستگاه ها می توانند آن را تحمل کنند، محدوده فشار عملیاتی نامیده می شود. منظور از حداکثر دامنه دما نیز بیشترین دمای قابل کنترل سیال می باشد.

نرخ جریان سرعت نیز یکی دیگر از پارامترهای مهم در این زمینه می باشد که غالبا اندازه گیری آن در فاصله / زمان صورت می پذیرد. گفتنی است که حداکثر نرخ جریان کنتور ضمن این که از نسبت ترنداون قابل دستیابی است، توسط سازنده دستگاه نیز مشخص می گردد. این مقدار را می توان بر حداکثر نرخ دبی تقسیم نموده و حاصل را به عنوان حداقل نرخ جریان مورد استفاده قرار داد.

سایز لوله نیز از آن جهت که اکثر محصولات تولیدی از نظر قطر لوله کالیبره می گردند، بسیار حائز اهمیت می باشد. لازم به ذکر است که تلاطم در لوله های مذکور بر افزایش میزان دقت کنتورهای جریان تاثیرگذار می باشد. همین امر موجب شده است که لازم باشد فلومترهای ورتکس را در فاصله های توصیه شده ای از ایجاد تلاطم دستگاه هایی همچون پمپ ها و دریچه ها مستقر ساخت.

مشخصات ورتکس
مشخصات ورتکس
مشخصات ورتکس

سیال سیستم

از دیگر عوامل مهم که می توانند بر روی اندازه گیری جریان توسط فلومتر ورتکس اثرگذاری مستقیم داشته باشند، می توان به حالت های گوناگون سیال عبوری مانند مایع و گاز اشاره نمود. مایعات عبوری به دلیل معلق ساختن ذرات سنگین موجب ایجاد ضعف و گرفتگی در قسمت های داخلی فلومتر شده و بدین ترتیب زمینه ایجاد خطا را تشدید می کنند.

جالب است بدانید که این دسته از فلومترها با مایعات دارای ویسکوزیته بالا میانه خوبی ندارند. اصلی ترین دلیل این موضوع این است که مایعات دارای ویسکوزیته بالا موجب سست شدن شکل گیری گرداب ها شده و دامنه موثر را تا حدود قابل توجهی کاهش می دهند. لازم به ذکر است که ذرات و حباب های داخلی نیز تاثیر چندانی بر دبی سنج گردابی ندارند.

در مقابل سیالات مایع، سیالات گازی قرار دارند. گازها از قابلیت فشرده سازی بهره مند بوده و در هنگام قرار گرفتن در زیر فشار گرم یا خنک شده و تغییر حجم می دهند. در صورت استفاده از سیالات گازی لازم است که فلومتر جریان هوا به منظور نظارت بر تغییرات دما و فشار دارای سنسورهای ویژه ای باشد.

سیال سیستم
سیال سیستم
سیال سیستم

انتخاب و خرید فلومتر ورتکس

جهت خرید انواع فلومتر ورتکس با ما تماس بگیرید

متریال مورد استفاده در ساخت فلومتر ورتکس

متریال لوله

نوع متریال مورد استفاده در ساخت لوله باید با توجه به مایع منتقل شده توسط سیستم انتخاب گردد. چرا که باید اطلاعات دقیقی از غلظت، محدوده دمای کار و محدوده فشار کار در اختیار داشته و پس از آن لوله را به گونه ای انتخاب نمود که در برابر شرایط موجود مقاومت داشته باشد.

متریال فلومتر

انتخاب متریال مناسب برای فلومتر در مقایسه با متریال مورد استفاده در لوله از اهمیت بیشتری برخوردار بوده و نیازمند ملاحظات ویژه ای می باشد. ویسکوزیته سیال، ذرات معلق، تراکم سیال و محدوده جریان مورد انتظار مهم ترین مشخصات موجود در این زمینه هستند. در صورتی که قصد نصب یک فلومتر ورتکس در دمای سیستم لوله فلزی را دارید، به منظور اطمینان یافتن از سازگاری آن با شرایط موجود لازم است سیال و فشار را مد نظر قرار دهید.

متریال مورد استفاده در ساخت فلومتر ورتکس
متریال مورد استفاده در ساخت فلومتر ورتکس
متریال مورد استفاده در ساخت فلومتر ورتکس

سبک نصب فلومتر ورتکس

لازم به ذکر است که چندین سبک مختلف به منظور نصب فلومترهای ورتکس موجود می باشد که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.

 • دستگاه های نوع الحاقی به طور عمودی بر مسیر جریان وارد می گردند. چنین دستگاه هایی عمدتا احتیاج به یک لوله سوراخ دار و یا یک وسیله دسترسی دیگر دارند.
 • دستگاه های فلنجی درون خط به صورت موازی با مسیر جریان و معمولا میان دو قطعه لوله کشی فرآیند فلنجی مستقر می گردند.
 • دستگاه های دنده ای درون خط که متداول ترین آن ها NPT می باشد، به شکل موازی با مسیر جریان وارد شده و سپس به دو لوله فرآیند موجود پیچ می گردند.
 • فلومترهای ورتکس کلمپی درون خط نیز دسته ای دیگر از دستگاه های موجود هستند. این نوع دستگاه ها نیز به موازات مسیر جریان وارد گشته و میان دو لوله فرآیند موجود کلمپ می گردند.
سبک نصب فلومتر ورتکس
سبک نصب فلومتر ورتکس
سبک نصب فلومتر ورتکس

انتخاب و خرید فلومتر جریان گردابی

جهت خرید انواع فلومتر جریان گردابی با ما تماس بگیرید

خروجی ها و رابط های دبی سنج گردابی

لازم است بدانید که فلومتر ورتکس از نظر خروجی و رابط ها دارای انواع متفاوتی می باشد. اطلاعاتی که مربوط به نرخ جریان هستند در شکل های گوناگونی نظیر سیگنال ولتاژ آنالوگ، سیگنال جریان آنالوگ، فرکانس، پالس و یا سوئیچ تولید شده و نمایش داده می شوند.

گزینه های خروجی

سیگنال های ولتاژ آنالوگ

به عنوان مثال می توان به 0-10 میلی ولت اشاره نمود که دارای یک عملکرد ساده بوده و یک تابع خطی اندازه گیری می باشد. این دسته از خروجی ها به جای این که به شکل پالس بوده و یا گسسته باشند، به صورت پیوسته نمایش داده می شوند.

سیگنال های جریان آنالوگ

به عنوان مثال می توان به 4-20 میلی آمپر اشاره کرد. این سیگنال ها از بازخورد استفاده نموده و بدین ترتیب جریان مناسب را بدون در نظر گرفتن نویز خط و امپدانس تولید می کنند. ترانسمیترها دسته ای کاربردی از ابزار دقیق هایی هستند که غالبا در زمان ارسال سیگنال در مسافت های طولانی به کار آمده و مفید واقع می گردند.

لازم به ذکر است که اطلاعات مربوط به نرخ جریان قابلیت تولید به عنوان یک سیگنال رمزگذاری شده از طریق مدولاسیون دامنه یا مدولاسیون فرکانس را دارا می باشند. فلومتر ورتکس با خروجی سوئیچ جریان سیال را مورد استفاده قرار داده و براساس نرخ جریان از پیش تعیین شده به تحریک سوئیچ می پردازد.

گزینه های رابط

رابط های سریال

RS422، RS232 و RS485 سه رابط سریال موجود در این زمینه هستند.

رابط های موازی

این دسته از رابط ها باس رابط کاربری عمومی تحت عنوان GPIB، درگاه مرکزی و یا یک درگاه چاپگر را مورد استفاده قرار می دهند.

خروجی ها و رابط های فلومتر ورتکس
خروجی ها و رابط های فلومتر ورتکس
خروجی ها و رابط های فلومتر ورتکس

مزایای فلومتر ورتکس

این دسته از فلومترها قابلیت استفاده در صنایع مواد شیمیایی را دارا می باشند. سرعت پاسخگویی نسبتا خوبی داشته و اجزای مورد استفاده در ساخت آن ها دارای حرکات ناخواسته یا اضافی نیستند. غلظت، دما، فشار و ویسکوزیته سیال هیچ تاثیری بر اندازه گیری با استفاده از دبی سنج گردابی ندارد. همان گونه که پیش تر نیز اشاره کردیم، فلومترهای ورتکس قادرند جریان گاز، بخار و مایع را با دقت بسیار زیادی اندازه گیری نمایند.

دقت و تکرار پذیری، هزینه ناچیز تعمیرات و نگهداری، رنج جریان مناسب و خوب، نصب آسان و کم هزینه، پایداری بلند مدت بدون تغییر صفر اندازه گیری و نیز بدون احتیاج به کالیبراسیون، افت فشار بسیار پایین، قابلیت اندازه گیری رنج زیاد نظیر رنج 10:1 تا 30:1 برای گازها و رنج 40:1 برای مایعات، رنج دمایی بسیار بالا در حدود 200 درجه سانتی گراد تا 450 درجه سانتی گراد، قابلیت استفاده برای سیالات غیر رسانا، پاسخ خطی و… از دیگر مزایای مهم فلومتر جریان هوا می باشد.

مزایای فلومتر ورتکس
مزایای فلومتر ورتکس
مزایای فلومتر ورتکس

معایب فلومتر جریان هوا

بی شک هر ابزاری در کنار مزایای فراوانی که دارد، دارای معایبی نیز هست. دبی سنج گردابی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و ایراداتی دارد که نمی توان از آن ها چشم پوشید. قیمت بالا، لزوم نصب داخلی، افت فشار چشمگیر و برگشت ناپذیر، قابلیت استفاده در اندازه گیری های یک طرفه، لزوم نصب مستقیم در لوله، قابلیت اندازه گیری مایعات تمیز، عدم استفاده در اندازه گیری جریان پالس کننده به دلیل عدم دقت، عدم استفاده در موارد بروز تغییر فاز جزئی و… همه و همه از جمله ایرادات حائز اهمیت این وسیله کاربردی هستند.

طراحان و سازندگان همواره برای پایان دادن به این ایرادات و رفع مشکلات مذکور با یکدیگر در رقابت بوده و تمام تلاششان را به کار می گیرند تا هرچه سریع تر این ابزار به ابزاری دقیق و بدون ایراد تبدیل گردد.

معایب فلومتر ورتکس
معایب فلومتر ورتکس
معایب فلومتر ورتکس

آشنایی با فلومتر جریان هوا

همان گونه که می دانید، انسان ها از زمان های گذشته تا کنون نگاه ویژه ای به اندازه گیری جریان هوا و جریان آب داشته اند. زمانی که انسان نخستین تلاش های خود را به کار گرفت تا با اطلاع از جهت و سرعت باد به جهت یابی پرداخته و با دانستن جریان آب در تقسیم عادلانه آن در میان جوامع انسانی بکوشد، اولین گام ها در زمینه سنجش دبی سیالات برداشته شد.

اهمیت این موضوع تنها محدود به جوامع گذشته نبوده و در دنیای امروز نیز دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد. فلومتر جریان هوا ابزاری است که در این زمینه مورد استفاده قرار گرفته و دارای قابلیت اندازه گیری سرعت جریان هوا، دما، محاسبه دبی و میانگین گیری است.

آشنایی با فلومتر جریان هوا
آشنایی با فلومتر جریان هوا
آشنایی با فلومتر جریان هوا

پرسش و پاسخ در مورد دبی سنج گردابی

مبنای عملکرد فلومتر ورتکس پدیده ای در دینامیک سیالات می باشد. این پدیده نخستین بار توسط دانشمندی به نام Theodor von karman کشف شد. عملکرد فلومتر ورتکس بر مبنای مکانیزمی بر پایه اندازه گیری نوسانات به وجود آمده در پشت یک مانع سیال است. لازم به ذکر است که فلومتر ورتکس را در صنایع مختلف به منظور اندازه گیری مایعات، گازها و بخار به کار می گیرند.

فلومتر ورتکس که از آن تحت عنوان vortex flow meter نیز یاد می شود، غالبا در صنایع شیمیایی و پتروشیمی مورد استفاده قرار می گیرد. تولید برق، سیالاتی همچون بخار اشباع، بخار بسیار داغ، هوای فشرده، گازهای دو فازی، نیتروژن، گاز دودکش، دی اکسید کربن، آب دمینرال، روغن انتقال حرارت، حلال ها، آب تغذیه بویلر و… همه و همه از جمله مهم ترین زمینه هایی هستند که استفاده از فلومتر ورتکس در آن ها رایج می باشد.

جالب و در عین حال لازم است بدانید که اندازه گیری جریان سیال در فلومتر ورتکس به شکل حجمی صورت می پذیرد.

به منظور درک نحوه عملکرد دبی سنج ورتکس کافی است یک جسم خاص را به طور ثابت در مسیر عبور جریان آب مستقر کنید. بدون شک آب پس از رسیدن به این مانع با آن برخورد نموده و برای رد شدن از آن مجبور است به کناره های جسم پناه ببرد. این موضوع در نهایت تلاطم و تغییر وضعیت آب را به دنبال خواهد داشت.

بخش دیگری که در ساختار Vortex Flow Meter تعبیه شده است، حسگری مکانیکی می باشد که مقداری عقب تر از موانع فیزیکی استقرار می یابد. همان گونه که اشاره کردیم، برخورد سیال با جسم فیزیکی موجب ایجاد تلاطم شده که این تلاطم زمینه حرکت مکانیکی حسگر را فراهم می سازد. حسگر مذکور به طور مستقیم به یک مبدل اتصال یافته است.

در صورتی که سیال مورد نظر عبور نکند، حسگر مکانیکی در وضعیت ثابتی به سر برده و در نتیجه نمایشگر دستگاه عدد صفر را به عنوان جریان سیال نمایش می دهد. اما هنگامی که سیال شروع به جریان یافتن و حرکت کردن می کند، حرکت آن موجب حرکت حسگر مکانیکی می گردد. این حرکت صورت گرفته از جانب حسگر مکانیکی به وسیله مبدل تبدیل به داده های دیجیتال تبدیل شده و یا موجب حرکت عقربه های مکانیکی دستگاه می شود که نشان دهنده شدت جریان سیال عبوری می باشد.

این دسته از فلومترها قابلیت استفاده در صنایع مواد شیمیایی را دارا می باشند. سرعت پاسخگویی نسبتا خوبی داشته و اجزای مورد استفاده در ساخت آن ها دارای حرکات ناخواسته یا اضافی نیستند. غلظت، دما، فشار و ویسکوزیته سیال هیچ تاثیری بر اندازه گیری با استفاده از فلومتر ورتکس ندارد. همان گونه که پیش تر نیز اشاره کردیم، فلومترهای ورتکس قادرند جریان گاز، بخار و مایع را با دقت بسیار زیادی اندازه گیری نمایند.

دقت و تکرار پذیری، هزینه ناچیز تعمیرات و نگهداری، رنج جریان مناسب و خوب، نصب آسان و کم هزینه، پایداری بلند مدت بدون تغییر صفر اندازه گیری و نیز بدون احتیاج به کالیبراسیون، افت فشار بسیار پایین، قابلیت اندازه گیری رنج زیاد نظیر رنج 10:1 تا 30:1 برای گازها و رنج 40:1 برای مایعات، رنج دمایی بسیار بالا در حدود 200 درجه سانتی گراد تا 450 درجه سانتی گراد، قابلیت استفاده برای سیالات غیر رسانا، پاسخ خطی و… از دیگر مزایای مهم فلومتر ورتکس می باشد.

بی شک هر ابزاری در کنار مزایای فراوانی که دارد، دارای معایبی نیز هست. فلومتر ورتکس نیز از این قاعده مستثنی نبوده و ایراداتی دارد که نمی توان از آن ها چشم پوشید. قیمت بالا، لزوم نصب داخلی، افت فشار چشمگیر و برگشت ناپذیر، قابلیت استفاده در اندازه گیری های یک طرفه، لزوم نصب مستقیم در لوله، قابلیت اندازه گیری مایعات تمیز، عدم استفاده در اندازه گیری جریان پالس کننده به دلیل عدم دقت، عدم استفاده در موارد بروز تغییر فاز جزئی و… همه و همه از جمله ایرادات حائز اهمیت این وسیله کاربردی هستند.

این ابزار یکی از کاربردی ترین و مهم ترین تجهیزات ابزار دقیقی است که در حوزه پالایشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد. دبی سنج گردابی را در پالایشگاه ها با هدف کنترل جریان ورودی و خروجی یک سیستم مورد استفاده قرار می دهند. از دیگر موارد استفاده این دستگاه می توان به سیستم های نقل و انتقال آب در فاضلاب، سیستم انتقال نفت و فرآورده های نفتی در پالایشگاه نیز اشاره کرد.

جالب است بدانید که کارخانه دارانی که در زمینه تولید آبمیوه و خوراکی های مایع فعالیت دارند و صاحبان آن دسته از کارگاه هایی که پودر تولید می نمایند، جزء مهم ترین استفاده کنندگان فلومتر ورتکس در زمینه کاری خود هستند.

اشتراک مقاله در شبکه های اجتماعی